قدیری
به گزارش شرکت ایمن گستر تهران پویا، محمود قدیری معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اعلام این مطلب افزود: با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر در سال ۱۳۹۵ در خصوص تامین منابع مالی سازمان آتش‌نشانی، مقرر شد ساختمان های مسکونی بیش از ۱۱ طبقه وساخنمان های غیر مسکونی فاقد تاییدیه ایمنی سالانه مشمول پرداخت مبالغی تعیین شده به سازمان آتش نشانی شوند.
وی افزود: سازمان آتش‌نشانی با توجه به هزینه های بالا و با وجود ۱۳۱ ایستگاه و بیش از ۵ هزار نفر پرسنل ستادی و عملیاتی و حدود ۷۰۰ دستگاه خودروی سبک و سنگین و تجهیزات گران قیمت، به طور حتم دارای هزینه های سنگین توسعه و نگهداری است و نوسازی و تامین و تعمیرات خودروهای فرسوده همه اینها باید از محل اعتبارات جبران شود.
بودجه سازمان آتش نشانی به صورت صد در صد از محل بودجه شهرداری تامین می شود و شهرداری نیز بودجه اش به صورت عمومی و مستقل از دولت است.

وی افزود: بنابراین شورای اسلامی شهر تهران در راستای تامین منابع مالی پایدار که تابعی از ساخت و ساز است و هم اکنون شهرداری در سالهایی که ساخت و ساز در آن رکود می‌شود با کمبود درآمد مواجه است و به تبع درآمد آتش نشانی نیز کاهش می یابد که شورای شهر این مصوبه را قرار داد تا تامین منابع مالی آتش نشانی که از ضروری ترین سازمان های مدیریت شهری است تابعی از تقاضا و عرضه برای ساخت و ساز نباشد.

در مصوبه تامین منابع مالی پایدار با دو گزینه روبرو هستیم که ماده دوم در خصوص اخذ بهای ایمنی از شهروندان تهرانی براساس ساختمان های مسکونی بیش از ۱۱ طبقه روی زمین و ساختمانهای غیر مسکونی که فاقد تامین ایمنی از سازمان آتش‌نشانی هستند. و البته ساختمان مسکونی هایی که دارای تاییدیه ایمنی هستند از پرداخت این قبوض معاف شده اند.
ساختمان های مسکونی بیش از ۱۲ طبقه و ساختمان های غیر مسکونی بیش از ۱۲ طبقه مشمول این قبوض می شوند، مگر اینکه دارای تاییدیه ایمنی باشند زیرا آنها باری به سازمان تحمیل نمی کنند و انگیزه ای می شود برای اینکه ما بتوانیم سازمان آتش‌نشانی را کوچکتر کنیم.

قدیری گفت: با توجه به رشد و تراکم جمعیت در زندگی شهرنشینی با افزایش آمار آتش سوزی روبرو هستیم. این مصوبات از سال ۱۳۹۶ باید اجرا می شد اما به علت عدم آماده بودن زیر ساخت های آن اجرا نشد و امسال برای نخستین بار از ابتدای سال شروع کردیم و بستر آن آماده شد و توانستیم حدود ۸۰۰ هزار ملک و واحد تصرف را قبض هایش را آماده کنیم و از شب عید توزیع کنیم در حال حاضر این موضوع همان مصوبه سال ۱۳۹۵ و در حال اجرا است.
هزینه های این قبوض برای ساختمان های کوچک ناچیز است و برای ساختمانها و کارخاه های کوچک و بزرگی که دارای تاییدی ایمنی هستند از پرداخت این هزینه معاف هستند ولی طبیعتاً یک کارخانه بزرگ تولیدی که فاقد تاییدیه ایمنی است هزینه های زیادی برای سازمان آتش نشانی به همراه دارد و به طور حتم هزینه قبض پرداختی هم بیشتر خواهد بود.

وی تاکید کرد: از شهروندان گرامی درخواست می شود با پرداخت این قبوض، سازمان آتش نشانی را در ارائه خدمات رسانی بهتر یاری کنند تا بتوانیم به خوبی از عهده تامین تجهیزات و ماشین آلات آتش نشانی و .. به خوبی بر بیاییم و این موضوع صددر صد یک پروژه سرمایه ای است و تاثیری در حقوق و مزایا و پاداش پرسنل این سازمان نخواهد داشت و در راستای افزایش سرمایه های آتش نشانی و در راستای اقدامات پیشگیرانه و تامین تجهیزات ایمنی خواهد بود.
قدیری یادآور شد: به طور حتم اگر ساختمانهای شهر ایمن شوند، از هزینه های سازمان آتش‌ نشانی نیز کاسته خواهد شد و آمار آتش سوزی نیز به حداقل می رسد بنابراین تمایل مردم به دریافت تاییدیه ایمنی در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گفتنی است در این مصوبه بخش عظیمی از شهروندان مشمول ضوابط پرداخت نیستند مخصوصا اقشار کم درآمد جنوب شهر که طبقات واحد مسکونی کمتری دارند و واحدهای تجاری غیر مسکونی کم واحد مانند اداره جات، هزینه قبض پرداختی بالایی را مشمول نمی‌شوند.