بررسی طرح همسان‌سازی بازنشستگی آتش‌نشانان در شورای عالی استان‌ها

اطفا حریق
به گزارش ایمن گستر تهران پویا از شورای عالی استان ها، علیرضا احمدی افزود: در صورت تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی آتش‌نشان‌های مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری‌ها می‌توانند با احتساب حداکثر ۱۰ سال سنوات ارفاقی و با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متوالی و یا ۲۵ سال متناوب بدون شرط سنی از صندوق بازنشستگی ذیربط درخواست بازنشستگی پیش از موعد را کنند.

وی ادامه داد: یکی از دستگاه‌های خدمت رسان در کشور که خدمات ارزنده‌ای را به جامعه ارائه کرده و باعث ایجاد امنیت و آسایش در میان مردم شده سازمان آتش‌نشانی است.

هرچند نام این دستگاه خدمات رسان آتش‌نشانی بوده و تصور می‌شود که وظایف آن در حوزه اطفای حریق خلاصه شده اما شرح وظایف این نهاد وسیع‌تر بوده و مأموران این سازمان در سراسر کشور و در همه شرایط بحرانی به ایفای نقش مشغولند.

برای مثال وقتی در روزهای انتهایی سال ۹۷ و روزهای ابتدایی سال ۹۸ استان‌های شمالی و غربی کشور با پدیده بارش باران‌های سیل‌آسا و در نتیجه جاری شدن سیل مواجه شد این آتش نشانان بودند که از سراسر کشور با تجهیزات خود به کمک مردم شتافتند.

هرچند مأموران این دستگاه خدمات‌رسان با حوادث متعددی نظیر آتش و سیل و سقوط از ارتفاع مواجه هستند اما خود مأموران این سازمان سال‌هاست با برخی از مشکلات عدیده در حوزه شغلی شان روبرو هستند.

وی افزود: یکی از این موضوعات بحث سخت و زیان‌آور محسوب شدن شغل آتش‌نشانی و بالطبع تغییر و افزایش زمان کار و موضوعات مرتبط با بازنشستگی مأموران این سازمان خدمت رسان است.

این موضوع باعث شده است که مأموران سازمان آتش‌نشانی در هنگام بازنشستگی با چالش‌هایی مواجه باشند که در شأن این عزیزانی که جان خود را کف دست گرفته و به دل حوادث می زنند نیست.

با توجه به اهمیت موضوع مقرر شده است تا در اجلاس پیش روی شورای عالی استان‌ها یکی از دستور جلسات اجلاس به بررسی و تعین تکلیف این موضوع اختصاص پیدا کند.

در اجلاس پیش‌رو که در هفته آخر مهرماه برگزار خواهد شد با دعوت از صاحب نظران این حوزه و بحث و هم اندیشی در این خصوص تلاش خواهیم کرد تا این دغدغه به حق مأموران پر تلاش سازمان آتش‌نشانی در سراسر کشور رفع شود.

احمدی با اشاره به اینکه در متن طرح پیشنهادی پیشنهاد شده است که یک تبصره به عنوان تبصره ۴ به قانون نحوه بازنشستگی شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور اضافه شود گفت: متن این تبصره عبارت است از «مشاغل آتش‌نشانی به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور با درجه (۳) محسوب و آتش‌نشان‌های مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری‌ها می‌توانند با احتساب حداکثر ۱۰ سال سنوات ارفاقی و با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متوالی و یا ۲۵ سال متناوب بدون شرط سنی از صندوق بازنشستگی ذیربط درخواست بازنشستگی پیش از موعد را کنند».

همچنین در متن طرح آمده است که شهرداری‌ها مکلف‌اند بار مالی ناشی از اجرای این قانون را از محل اعتبارات خود پیش‌بینی و سهم صندوق (حق بیمه و سهم کارفرما) را به نسبت سنوات ارفاقی براساس آخرین حقوق و مزایای مشمول کسر کسور بازنشستگی و نیز مابه التفاوت بازنشستگی بابت سنوات ارفاقی آن دسته از آتش‌نشان‌هایی که قبل از تصویب این قانون بازنشسته شده‌اند را محاسبه و یک‌جا به حساب صندوق‌های بازنشستگی شهرداری واریز و اعتبار مورد نیاز برای سال‌های آتی را در قانون بودجه سنواتی پیش‌بینی و تامین کنند.

وی با اشاره به اینکه این طرح پس از تصویب در شورای عالی استان‌ها، به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، گفت: هر چند این طرح با توجه به مشکل عدیده آتش‌نشانان تهرانی تدوین و پیشنهاد شده است اما به طور قطع آثار تصویب آن به نفع همه آتش نشانان در سراسر کشور خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *