به گزارش ایمن گستر تهران پویا، سید جلال ملکی درباره رونمایی از تجهیزات جدید سازمان آتش‌نشانی و افتتاح یک ایستگاه آتش‌نشانی با حضور شهردار تهران و برخی از اعضای شورای شهر، اظهار کرد: روز جاری کارگاه‌های آموزشی عملیاتی از جمله یک کارگاه کاملا تخصصی و عملیاتی جدید که در دنیا مشابه کمی دارد، برگزار شد.

وی ادامه داد: این کارگاه خاص به نام کارگاه عملیات در فضای محدود افتتاح شد و چند مانور کاملا واقعی از جمله اطفاء حریق در یک ساختمان شبیه‌سازی شده مسکونی، عملیات تانکر مایعات نفتی و عملیات مخازن گاز نیز انجام شد.

در مراسم امروز همچنین از خودروهای جدید سازمان آتش‌نشانی تهران از جمله خودروهای عملیات تخصصی در مراتع و جنگل‌ها، خودروهای تخصصی معابر کم عرض در بازار، خودروهای تهویه فوق قوی، خودروهای دستگاه تنفسی و رول آف‌ها رونمایی شد.

وی گفت: از موارد شاخصی که از آن رونمایی شد یک ربات مانیتور اطفاء حریق صد درصد ایرانی بود که قدرت ۳۰۰۰ لیتر آب و کف زدن در دقیقه را دارد و از راه دور کنترل می‌شود. در مکان‌هایی که حرارت زیاد است و ریسک خطرات بسیاری برای آتش‌نشانان وجود دارد، می‌توان از این ربات‌ها استفاده کرد که البته به تعداد بالاتری خواهد رسید. همچنین از دو دستگاه پهپاد که به تازگی وارد ناوگان شدند هم رونمایی شد که به زودی در ردیف عملیاتی قرار خواهد گرفت.

ملکی اظهار کرد: در آتش‌سوزی‌های بزرگ مثل باراندازها و شهرک‌های صنعتی که به خاطر دود زیاد مشخص نیست کجا آتش گرفته این دوربین‌ها پرواز خواهند کرد و به خاطر داشتن دوربین‌های حرارتی کانون حریق را شناسایی می‌کنند و به فرمانده اطلاع داده خواهد شد.

ملکی گفت: در برنامه امروز پس از انجام این اقدامات، از ایستگاه جدید سازمان آتش‌نشانی تهران در محله دولتخواه آزادگان نیز رونمایی شد.