آتش نشانی تهران

بررسی ها نشان می‌دهد یکی از اصلی ترین دلایل وقوع حریق در ساختمان‌های تجاری و مسکونی منطقه ۲۲ رعایت نکردن موارد ایمنی توسط سازنده‌هاست. سال گذشته ۶۰ حادثه در سامانه آتش نشانی ثبت شده که این آمار همچنان رو به افزایش است. «حسین جعفریان» دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه ۲۲ در این باره می‌گوید می‌گوید: «داشتن گواهی ایمنی ساختمان یکی از شرایط لازم برای دریافت پایان کار ساختمان است که برخی مجتمع های تجاری و مسکونی منطقه این شرط ومجوز پایان‌کار ندارند.»

دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه از حریق‌هایی که به تازگی در منطقه اتفاق افتاده است می‌گوید: «نداشتن سیستم طراحی اطفا هیدرولیکی فعال و تأییدیه ایمنی دلیل آتش‌سوزی در مجتمع‌های طوبی، ایران‌مال و پارامیس بود. درحالی که اگر سیستم طراحی اعلام و اطفای حریق دقیق نصب شده باشد در زمان وقوع حریق، هم سریع هشدار داده و هم سیستم اطفای حریق فعال می شود. متأسفانه اغلب این سیستم‌ها نمایشی است و کار نمی‌کنند. برای مثال در یکی از مراکز شناخته شده، جعبه فایرباکس خالی است و شیلنگ آتش‌نشانی ندارد و اگر حریقی در این مرکز رخ دهد نمی‌توان آن را به موقع مهار کرد. وقتی ابتدایی‌ترین نکات ایمنی رعایت نمی‌شود نباید انتظار داشت اصلاً حریقی رخ ندهد یا در زمان آتش‌سوزی آن را سریع خاموش کرد. »

شهر تهران در مقایسه با ٢٠٠ شهر جهان از نظر بلندمرتبه‌سازی بر سکوی یازدهم ایستاده است و از این نظر با شهرهای توسعه‌یافته رقابت می‌کند. اما از نظر ایمنی ساختمان‌ها در برابر حوادث غیرمترقبه رتبه اش بالای ۱۰۰ است. براساس مبحث سوم مقررات ملی ساختمان با عنوان «حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق» که سال ۱۳۹۳ اجرایی شد اغلب ساختمان‌هایی که پیش از این سال در منطقه ۲۲ با اسکلت فلزی ساخته شده اند هنگام بروز آتش‌سوزی به علت افت مقاومت، اتصالات و نهایت گسیختگی و از هم پاشیدگی سازه از ایمنی لازم برخوردار نیستند.