جذب 50 هزار آتش‌نشان داوطلب در تهران

آتش نشانی
به گزارش شرکت ایمن گستر تهران پویا و به نقل از ایسنا، سید جلال ملکی با اشاره به پیشینه اجرای طرح آتش‌نشان داوطلب در سطح جهان گفت: اقدامات داوطلبانه و کار داوطلبانه از جمله اقداماتی است که کشورهای زیادی در سطح جهان برای آن برنامه‌ریزی گسترده‌ای انجام داده‌اند و اهمیت این موضوع به قدری است که روزی به عنوان کار داوطلبانه و داوطلب نیز در تقویم جهانی نامگذاری شده است.

وی ادامه داد:‌ در همین راستا و با توجه به اینکه طرح آموزش و بهره‌گیری از توان نیروهای مردمی آتش‌نشان داوطلب سال‌هاست در برخی از کشورهای مختلف جهان اجرا شده و موفقیت‌آمیز نیز بوده است. سازمان آتش‌نشانی تهران نیز تصمیم به آموزش و بهره‌گیری از ظرفیت آتش‌نشانان داوطلب گرفت و این طرح را از سال ۱۳۸۴ کلید زد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه تجزیه و تحلیل طرح آتش‌نشان داوطلب نشان‌دهنده اثرات مثبت آن و مکمل بودنش در امدادرسانی و نجات جان و مال مردم در حوادث گوناگون است، گفت: از سوی دیگر آتش‌نشانان داوطلب با توجه به آموزشی که دیده‌اند در رسیدن به سطح بالاتری از ایمنی شهری نقش ویژه‌ای برعهده دارند.

به گفته وی، آتش‌نشانان داوطلب به منظور ارتقای سطح فرهنگ و معلومات ایمنی شهروندان در تمامی محلات سطح شهر تهران حضوری فعال داشته و با برگزاری کلاس‌های آموزش شهروندی در اماکن عمومی از جمله سرای محلات، اماکن مذهبی و فرهنگی، مراکز آموزشی و… در کاهش مخاطرات آتش‌سوزی‌ها و حوادث گوناگون نقش به سزایی دارند.

ملکی با بیان اینکه جذب آتش‌نشان داوطلب در سازمان آتش‌نشانی شهر تهران در سه سطح انجام می‌شود، گفـت: در مجموع طی این مدت حدود ۵۰ هزار آتش‌نشان داوطلب از سوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران جذب شده و تحت آموزش قرار گرفته است.

وی درباره سطوح فعالیت آتش‌نشانان داوطلب نیز گفت:‌ سطح یک، بالاترین سطح آتش نشانان داوطلب است. این نیروها با هماهنگی مسئولان مروبطه و بر اساس دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های موجود، در مواقع ضروری، بنا به درخواست سازمان در ماموریت‌های محوله شرکت می‌کنند. در سطح دو، آتش‌نشانان داوطلب پس از گذراندن دوره‌های مربوطه می‌توانند به عنوان مربیان آموزش شهروندی در ارتقاء و بهبود سطح فرهنگ ایمنی شهروندان فعالیت کنند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اضافه کرد: در سطح سوم که جنبه عمومی داشته و تحقق شعار هر خانواده یک آتش نشان است، داوطلبان پس از ثبت‌نام، آموزش‌های اولیه را طی می‌کنند.

به گفته ملکی، شهروندان و علاقه مندان برای شرکت در دوره‌های آموزشی آتش‌نشان داوطلب، می‌توانند پس از پر کردن فرم درخواست عضویت آتش‌نشان داوطلب به نزدیکترین ایستگاه آتش‌نشانی محل سکونت خود مراجعه کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *