کرونا
به گزارش شرکت ایمن گستر تهران پویا ، همزمان با شروع بیماری با ویروس کرونا در جهان و مبتلا شدن تعدادی از مردم در کشورهای مختلف دنیا و ورود سرزده آن به کشور ما و انتشار آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از بیماری نگرانی هایی را برای همه ی افراد به همراه آورده است.
اما آشنایی با این ویروس و راههای جلوگیری از پیشرفت این بیماری تا حدود زیادی از ابتلا به آن می کاهد و در بسیاری از موارد با آگاهی می توان آن را کنترل و از آن پیشگیری کرد.
سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با توجه به اینکه دارای ۱۳۱ ایستگاه آتش نشانی و تعداد زیادی پرسنل ستادی و عملیاتی می باشد از روزهای آغازین شیوع این ویروس با ارائه مطالب و دستورالعمل های بهداشتی به پرسنل گام هایی برای آگاهی نیروهای انسانی خود برداشته است.

در این باب در گفتگو با دکتر شهرام فیضی(پزشک معتمد سازمان آتش نشانی) به بیان اطلاعات مفید و راههای پیشگیری و کاهش احتمال مبتلا به این ویروس پرداخته ایم.

این ویروس، گسترش و عفونت پذیری بالایی دارد و کسی که مبتلا به ویروس کرونا است و یا حتی ناقل آن باشد در صورت عطسه کردن(در احتمال کم) و سرفه(در احتمال زیاد) در طول این بیماری به طور قاطعانه می توانیم بگوییم شما نیز مبتلا خواهید شد. بنابراین پیشگیری و حفاظت در این بیماری حرف اول را می زند.
وی افزود: خاصیت عمومی این بیماری مرگ و میر کم است یعنی حدود دو تا سه درصد از افرادی که ویروس وارد بدن آنها شده است و عفونت ایجاد کرده دچار بیماری کرونا خواهند شد و جان خود را از دست می دهند.

پزشک معتمد سازمان آتش نشانی درباره راههای جلوگیری از ابتلا به این ویروس خاطر نشان کرد: این بیماری هنوز درمان و واکسن ندارد و حتی اگر داشته باشد به این زودی وارد کشور نمی شود و دارویی که احتمالاً به این ویروس کارساز است بسیار گران قیمت بوده و اثر بخشی صد در صد ندارد و در همه افراد جوابگو نیست و بهتر است در داخل کشور اینگونه فرض کنیم که اصلا وجود ندارد! البته به طور مطلق وجود دارد و برای افراد بسیار خاص و بدحال استفاده می شود.

احتمال ابتلای همه افراد به ویروس کرونا برای همه وجود دارد ولی احتمال ابتلای افراد سالم، ورزشکاران و آتش نشانان کمتر است ولی هیچ وقت به صفر نمی رسد و متاسفانه نیمی از مبتلایان کودکان بوده اند لذا کودکان زیر ۵ سال جزو گروه خطر محسوب می شوند.
دکتر فیضی درباره اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا و تشخیص زودهنگام برای جلوگیری از تشدید این بیماری تصریح کرد: دو علامت اصلی این بیماری در مرحله اول تب و سرفه خشک است و هر درجه حرارت بالای ۳۷ درجه سانتی گراد تب تلقی می شود و برای مراکزی که بیمار به آن مراجعه می کند ۵/۳۷ درجه سانی گراد به بالا چراغ زرد را برای ما روشن می کند و ما آن را هشدار تلقی می کنیم و ۳۸ درجه تب قابل توجه تلقی می شود و اگر به همراه سرفه خشک و بدون خلط باشد از نظر ما فرد، مشکوک به کرونا شناخته می شود باید محل کار خود را ترک کند.

وی درباره مراحل درمانی برای استراحت شخص مبتلا به این ویروس افزود: در سازمان آتش نشانی تهران با هماهنگی های صورت گرفته و بدون نیاز به مراجعه به پزشک خارج از سازمان و فقط با هماهنگی پزشک معتمد آتش نشانی(اینجانب) می تواند برای سه روز به منزل مراجعه و چنانچه لازم شد از طریق سازمان به صورت مکتوب، بیمار به بیمارستان ارجاع داده می شود و بقیه کارهای درمانی در آنجا انجام خواهد شد.

علامت دوم این بیماری سرفه خشک است ولی باید بدانید هر سرفه خشکی با توجه به خشکی، سردی و آلودگی هوا در تهران ویروس کرونا نیست! در این میان افراد دیابتی که از انسولین استفاده می کنند، افراد مبتلا به سرطان که در حال شیمی درمانی هستند و یا دارای نقص ایمنی،(دیابت) وسابقه بیماری های مزمن به خاطر بیماری قلبی یا سکته قلبی هستند بهتر است با پزشکانی که در این زمینه دوره دیده هستند، مشورت نمایند تا تعیین تکلیف شوند. البته این بیماری علائم دیگری مثل بی حوصلگی، سر درد، درد عضلانی، تهوع و استفراغ را نیز ممکن است به همراه داشته باشد.

برای پیشگیری از این بیماری در سایر مراکز مدرن دنیا از دوربین های مجهز به مادون قرمز که درجه تب و حرارت بدن را نشان می دهد استفاده می کنند و خوشبختانه با مساعدت مدیر عامل محترم سازمان آقای مهندس داوری فعلاً دو دستگاه خریداری شده و ما قرار است فعلاً افرادی را که دچار تب، ضعف و بی حالی هستند را تب سنجی کنیم و هر کدام از همکاران در صورت تمایل می توانند به اینجانب مراجعه نمایند.