بیمارستان‌ها و پاساژها همه ناایمن‌اند | هشدار آتش‌نشانی اهواز

آتش نشانی مشهد
به گزارش ایمن گستر تهران پویا، ابراهیم قنبری با اشاره به وضعیت ساختمان‌های ناایمن در اهواز، استان خوزستان اظهار کرد: در چند سال گذشته مکرراً سازمان آتش‌نشانی برای ساختمان‌های ناایمن اخطاریه صادر کرده است؛ این اماکن شامل بیمارستان‌ها، هتل‌ها، پاساژها، ادارات و مراکز تجاری و اداری و آموزشی هستند. در صورت بروز حادثه در این ساختمان‌ها، جان تعداد زیادی به خطر می‌افتد. در این شرایط، هیچکدام از دستگاه‌های شارژ کپسول‌های آتش‌نشانی سطح شهر اهواز نیز تاییدیه ایمنی سازمان آتش‌نشانی اهواز را ندارد. پمپ‌بنزین‌های سطح شهر نیز ناایمن هستند و در زمان سوخت‌گیری نیز نکات ایمنی در جایگاه‌های بنزین رعایت نمی‌شود. هیچکدام از ادارات اهواز تاییدیه ایمنی ندارند و بنابراین از ادارات می‌خواهیم که حداقل نیروهای خود را برای آموزش نکات ابتدایی اطفای حریق، به ما معرفی کنند.

بیشترین ساختمان‌های قدیمی در کدام محلات هستند؟

قنبری افزود: با توجه به توسعه شهر باید سیستم ایمنی شهر نیز تقویت شود، برخی ساختمان‌های اهواز بیش از ۴۰ سال قدمت دارند و منازل واقع در صنایع فولاد و پردیس دارای سیستم یک‌طرفه و فاقد آسانسور و دیگر نکات ایمنی هستند. بیشترین ساختمان‌های قدیمی در محلات گلستان و هسته مرکزی شهری واقع هستند و اکثر ساختمان‌های واقع در محلات منبع آب، هسته مرکزی شهر، منازل صنایع فولاد، عامری، ۲۴ متری، ۳۰ متری، حصیرآباد، کیان و خشایار نیز ایمنی لازم را ندارند.

نمی‌خواهیم حادثه کلینیک سینای تهران در اهواز تکرار شود

طبق استانداردها عرض یک خیابان باید ۱۲ متر باشد اما ما در شهری زندگی می‌کنیم که این مورد رعایت نشده است و عرض برخی خیابان‌های اهواز تنها چهار متر است. فرسوده بودن ساختمان‌ها در افزایش حوادث تاثیرگذار است، عمده مشکلات ما در بافت فرسوده است؛ برخی ساختمان‌های واقع در بافت فرسوده تغییر کاربری داده شده‌اند مثلا طبقه زیرزمین را به انبار پلاستیک یا الکل تبدیل کرده‌اند. با این شرایط، نمی‌خواهیم حادثه کلینیک سینای تهران در اهواز تکرار شود.

در مناطق عین ۲، ملاشیه و کوی سیاحی نیز معضلی که وجود دارد این است که در برخی منازل این محلات اقدام به فروش گاز LPG و بنزین می‌کنند و یا منازل به کارخانه تهیه زغال تبدیل شده‌اند که این مساله، عمق فاجعه است. وی به جلوگیری از ادامه کارکرد ساختمان‌های پرخطر اشاره کرد و گفت که در روزهای اخیر به دستور شهردار اهواز، برای جلوگیری از ادامه کار ساختمان‌های ناایمن شهر تصمیمات جدی گرفته شده است. نسبت به رفع مشکلات کوتاه نمی‌آییم، کارگروه تخصصی سازمان آتش‌نشانی نسبت به شناسایی این ساختمان‌ها اقدام می‌کند و به مالکان این اماکن دستورات لازم برای اصلاح ایمنی ساختمان ابلاغ می‌شود. در صورت عدم اقدام، در مرحله نخست نام این ساختمان‌ها به صورت عمومی اعلام می‌شود و در صورتی که باز هم در این زمینه اقدام نشود، در مرحله بعد با هماهنگی دادستانی اقدام به قطع برق و در نهایت پلمب ساختمان می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *