بوسترپمپ

بوسترپمپ به مجموعه ای گفته می شود که دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر متصل شده باشند و به دلیل اینکه پمپ های این مجموعه به صورت موازی با یکدیگر متصل می شوند دبی آب مجموعه بوسترپمپ برابر مجموع دبی پمپ ها می باشد. اما اساس کار بوسترپمپ ها با توجه به الگوی مصرف (یعنی کاهش فشار) تعیین می شود. در ادامه همین مطلب به معرفی اجزا و نحوه کارکرد پمپ های یک مجموعه بوسترپمپ و بصورت کاربردی بوسترپمپ آتش نشانی می پردازیم.

مقدمه

جهت افزایش انرژی سیال در یکی سیستم (شامل سیکل باز یا بسته) روش های مختلفی وجود دارد که هر دسته از آنها یک یا چند خاصیت سیال را تحت تاثیر قرار می دهند. به منظور افزایش فشار سیال (مخصوصا فشار مایعات) استفاده از راهکارهایی همچون نیروی جاذبه، مخازن تحت فشار یا پمپ ها از مرسوم ترین روش ها می باشد.
پمپ دستگاهی است که از یک منبع تغذیه، انرژی را دریافت کرده و توسط مکانیزم (یا مکانیزم-هایی) انرژی سیال را افزایش می دهد. سیال جاری در سیستم پمپ و پمپاژ از نوع مایع (و در حالت مرسوم مایعات نیوتونی) می باشد که شامل مایعات مختلفی همچون آب می باشد. غالبا پمپ ها بدون تغییر در آنتالپی سیال، فشار آن را افزایش می دهند و باعث ایجاد هد لازم جهت انتقال سیال میگردند.

هد مورد نیاز می تواند از نوع هد دهشی (افزایش فشار) یا هد مکشی (کاهش فشار) باشد. تقسیم بندی پمپ ها بر اساس عوامل مختلفی نظیر مکانیزم افزایش انرژی، نوع سیال، جنس مواد به کار رفته در ساخت پمپ، نوع هد ایجاد شونده و … صورت می گیرد.

از دیرباز، زمانی که زندگی در جوار رودخانه ها میسر نبود، انتقال آب یک مسئله اساسی مطرح می-شد. با پیشرفت تکنولوژی و تفاوت در نیازهای روزمره، انتقال سیال و روش های آن مورد بازنگری قرار گرفتند. این بازنگری سبب ورود ایده های جدید به همراه کارآمدی ها و امکانات بیشتری شدند. با بهبود ایده ها، چالش های دیگری به وجود می آمد که یکی از این چالش ها، انتخاب صحیح روش انتقال سیال یا همان اتخاب پمپ بود.

هدف از ارائه این مطالب، علاوه بر آشنایی با شرکت ایمن گستر تهران پویا، بیان ویژگی های مربوط به پمپ ها و بوسترپمپ ها و همچنین طراحی سیستم بوسترپمپ آتش نشانی که در سیستم های ایمنی حریق پایه آبی (اطفای حریق اسپرینکلر) مورد استفاده قرار می گیرند است.

جهت تامین فشار لازم برای یک سیستم شامل آبرسانی و آتش نشانی، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد:

 • فشار لوله های آب شهری (یا لوله کمکی در سیستم های اطفا)
 • نیروی جاذبه و مخازن ثقلی در ارتفاعی بالاتر
 • مخازن تحت فشار برای حفظ و نگهداری فشار که باید توسط وسیله دیگری مانند پمپ تامین شوند.
 • بوسترپمپ آتش نشانی یا آبرسانی برای بالا بردن فشار و دبی جریان

مزایای استفاده از بوسترپمپ

بوسترپمپ ها به دلیل کاربرد گسترده ای که در صنایع مختلف از قبیل سیستم های ایمنی اطفا حریق، آبرسانی و مصارف بهداشتی، آبیاری و مصارف کشاورزی و … دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. از مزایای بوسترپمپ ها در کنار کاربرد وسیعی که دارند می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱ – مصرف انرژی بهینه

استفاده از بوسترپمپ به جای پمپ های بزرگ باعث می شود تا برای مصارف کوچک، از پمپ های کوچکتر استفاده شود و میزان کارکرد بیهوده سیستم پمپاژ را کاهش دهد.

۲ – حمل و نقل آسانتر

به دلیل اینکه مجموعه بوسترپمپ از اجزای کوچکتری تشکیل می شود، می توان اجزای مختلف را از یکدیگر جدا کرد و در محل مورد نظر مونتاژ کرد.

۳ – اطمینان از عملکرد.

به دلیل ماهیت مجموعه بوسترپمپ، یکی از پمپ ها به عنوان پمپ رزرو تعیین می شود تا در صورت بروز مشکل و وجود افت فشار، وارد مدار شده و به همین دلیل کارکرد صحیح سیستم انجام خواهد شد.

۴ – پیوستگی جریان

به دلیل وجود اینورتر در مجموعه بوسترپمپ های دورمتغیر، فشار و دبی تقریبا ثابت و پیوسته ای به مجموعه تزریق می شود و این امکان، سبب می شود تا از آسیب دیدگی پمپ ها، تجهیزات و سیستم لوله کشی در برابر ضربات ناشی از پدیده کله قوچ ی جلوگیری شود.

آشنایی با اجزاء مجموعه بوسترپمپ و وظایف آنها

پمپ

پمپ ها اصلی ترین جزء مجموعه بوسترپمپ محسوب می شوند و وظیفه آنها تامین جریان و فشار مورد نیاز سیستم است که با توجه به نوع کارکرد در مجموعه بوسترپمپ به سه نوع اصلی، رزرو و جوکی (پمپ پیشرو) تقسیم بندی می شوند.
الف- پمپ اصلی
این نوع از پمپ ها وظیفه تامین دبی و هد مورد نیاز را برعهده دارند. این پمپ باید به تنهایی متناسب با میزان مورد نیاز از دبی و فشار باشد.
ب- پمپ رزرو
جهت اطمینان از عملکرد سیستم پمپاژ، یک پمپ با مشخصات مشابه پمپ های اصلی قرارداده می-شود. در بوسترپمپ های آتش نشانی، وجود پمپ رزرو درصورتیکه پمپ ها از نوع فهرست شده (Listed) باشند ضرورتی ندارد ولی برای پمپ های استاندارد، تعبیه یک پمپ رزرو الزامی است.
ج- پمپ جوکی (پمپ پیشرو)
در زمان هایی که دبی مورد نیاز سیستم کم باشد، به کار افتاد پمپ اصلی، باعث افزایش مصرف انرژی و کاهش عمر پمپ می گردد.

به همین دلیل به منظور تامین دبی آب برای مصارف کم، از پمپ-های کوچکتری استفاده می شود. دبی این پمپ معمولا خیلی کمتر از پمپ اصلی و هد آن، برابر با هد پمپ های اصلی و رزرو می باشد. با افت فشار در سیستم، اولین پمپی که وارد مدار می شود جوکی پمپ یا پمپ پیشرو است که به همین دلیل از این نام استفاده می شود. وجود نشتی ها و مصارف کم توسط این پمپ تامین می گردد.

پمپ سانتریفیوژ

الکتروموتور

نیروی محرکه پمپ باید از منبع خارجی تامین شود که در اکثر بوسترپمپ ها از الکتروموتور به عنوان محرک پمپ استفاده می شود. منطقه استفاده از پمپ و الکتروموتور، شرایط ایمنی الکتروموتور (IP) را تعیین می کند. به دلیل اینکه نیروی محرکه پمپ توسط الکتروموتور تامین می شود، بنابراین توان مصرفی الکتروموتورها بستگی به مشخصات پمپ ها دارد.

کلکتور مکش و دهش

کلکتور همانطور که از نام انگلیسی آن (Collector) مشخص است برای جمع آوری سیال و تزریق به خروجی مورد نظر به کار می رود. کلکتور مکش که در خط مکش پمپ (بین مخزن آب و پمپ) قرار می گیرد وظیفه جمع آوری آب از منبع را دارد و کلکتور خروجی یا دهش (بین پمپ و رایزر) وظیفه جمع آوری آب خروجی از پمپ (آب پرفشار) و تزریق آن به مصرف کننده یا رایزر را دارد.

به همین دلیل باید توانایی تحمل فشار بالایی داشته باشند و باید از لوله های بدون درز (مانسمان) استفاده شود.

سایز کلکتور دهش باید براساس رایزرهای متصل به آن انتخاب شده و یک سایز از بزرگترین رایزر بیشتر انتخاب شده و حداقل ۴ اینچ در نظر گرفته شود. درصورتیکه تعداد رایزرهای متصل به کلکتور خروجی در بوسترپمپ آتش نشانی بیش از ۳ عدد باشد می توان از رابطه ذیل استفاده نمود.

کلکتورهای ورودی

شیر قطع کن

از این نوع شیرها برای کنترل جریان و همچنین جداسازی سیستم به منظور تعمیرات استفاده می شود. درصورتیکه سایز لوله ها بزرگ باشد از شیرهای چدنی و برای لوله های معمولی یا کوچک از شیرهای برنجی استفاده می شود.

به صورت معمول، شیرهای پروانه ای باعث اغتشاش جریان می شوند. این موضوع به خصوص در خط مکش پمپ اهمیت زیادی پیدا میکند و به همین دلیل پیشنهاد می شود در خط مکش پمپ، از شیر OS&Y استفاده گردد.

استفاده از این نوع شیرها باعث کاهش آسیب به پره های پمپ می شود.

شیر قطع کن دروازه ای

 شیر قطع کن دروازه ای رزوه بلند

شیر یک طرفه

برای جلوگیری از برگشت آب به پمپ و جلوگیری از صدمه ناشی از ضربه قوچ، از شیر یکطرفه استفاده می شود. شیرهای یکطرفه مکانیزم های مختلفی دارند که مکانیزم ثقلی و فنری از ساده ترین آنها می باشند.

مشکل استفاده از مکانیزم ثقلی، برگشت جریان (به میزان کم) و مشکل استفاده از مکانیزم فنری، از بین رفتن حالت ارتجاعی فنر می باشد.

کاربرد استفاده از شیرهای یکطرفه در سیستم های ایمنی حریق (اطفای اسپرینکلر) عبارتند از: ورودی انشعاب آب شهری به کلکتور خروجی، خروجی از مخزن به سمت پمپ، خروجی پمپ به سمت کلکتور خروجی، ابتدای رایز، انشعاب لوله ایستاده آتش نشانی (FDC) بعد از شیر سیامی، بعد از شیر قطع کن در هر طبقه.

شیر یک طرفه

صافی

به دلیل اینکه سیال جاری از مخزن به پمپ حاوی ذرات ریز هستند، باعث ایجاد ضربه یا چسبندگی به پره های پمپ شده و عمر مفید آنرا کاهش می دهد.

برای جلوگیری از این پدیده پیشنهاد می شود ورودی هر سیستم یک صافی (ترجیحا از نوع Y شکل) استفاده شود. برای سیستم های آتش نشانی به دلیل کارکرد جداگانه هر پمپ و جهت بسته نشدن مسیر پمپ ها، باید برای هر پمپ از یک صافی مجزا استفاده شود.

شیر صافی Y شکل

لرزه گیر

مکانیزم پمپ های سانتریفیوژ باعث ایجاد ارتعاش و سر و صدا می شود به این منظور و برای جلوگیری از انتقال این ارتعاش به سازه ساختمان باید ارتعاش بوسترپمپ به خوبی دفع شود.

برای دفع ارتعاش از لرزه گیر در کلکتور مکش و دهش استفاده می شود. هنگامیکه دبی خروجی از پمپ ها زیاد شود، ارتعاش در بوسترپمپ نیز زیاد می شود. از کاربردهای مهم لرزه گیرها، استفاده در قسمت Suction و Discharge پمپ ها می باشد، که علاوه بر جذب لرزش های موجود، قابلیت حذف ضربه قوچ و شوک های به وجود آمده را دارند.

لرزه گیر لاستیکی

تابلوی برق

تابلوی برق وسیله ای است که سیستم مکانیکی و الکتریکی را هماهنگ می کند و طراحی مناسب تابلو می تواند نقش بسزایی در کارکرد مطلوب بوسترپمپ داشته باشد. تابلوهای برق و فرمان باید الکتروموتورها و پمپ ها را از خطرات احتمالی نظیر نوسانات شدید در شبکه برق و خشک کار کردن پمپ ها و… محافظت کند. همچنین تابلو باید از نظر ایمنی نیز مورد تایید باشد.

وظیفه کنترلر PLC این است که بوسترپمپ را طوری کنترل کند که در شبکه مصرف فشار و دبی مطلوب، ایجاد گردد و استهلاک نیز در پمپ ها بطور مساوی تقسیم گردد. سیستم های بکار رفته در تابلوهای فرمان و قدرت بوسترپمپ باید امکانات مناسبی به شرح زیر ایجاد نمایند:

 • امکان کنترل و فرمان دهی به تعداد نامحدود پمپ
 • امکان تغییر برنامه ریزی جهت کنترل سیستم بطور دلخواه
 • برنامه کنترل خاص برای سیستم های آتش نشانی و سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک
 • کنترلرهای حرارتی
 • کنترلرهای تغییر فاز و مدارات محافظ لازم
 • امکان انتخاب خروجی های لازم جهت اضافه نمودن مدارات الکترو مکانیکی یا الکترونیکی جانبی
 • امکان اضافه نمودن سنسورها و میکروسوئیچ های ورودی به سیستم.

تابلوی برق

مخزن دیافراگمی

درصورتیکه سیال مورد استفاده در سیستم پمپاژ از نوع غیرقابل تراکم باشد می توان از این نوع مخزن استفاده نمود. با توجه به غیرقابل تراکم بودن آب، لازم است تا بخشی از سیستم پمپاژ به صورت ارتجاعی قابلیت جذب انرژی به صورت دهش یا مکش را دارا باشد. مخزن دیافراگمی این قابلیت را دارد که فشار آب را با فشردن هوای داخل مخزن دیافراگمی ذخیره سازی کند و در صورت نیاز دوباره آن را به سیستم بازگرداند.

تحت فشار بودن دائمی سیستم پمپاژ علاوه بر نمایش دادن نشتی ها، می تواند عملکرد صحیح پرشرسوئیچ ها روی پمپ را نیز تضمین نماید. مخزن دیافراگمی در جلوگیری از بوجود آمدن تنش های بزرگ در اثر پدیده ضربه قوچ آب، نقش مهمی بازی می کند.

از طرف دیگر برای جلوگیری از ازدیاد روشن و خاموش شدن پمپ ها، سعی می شود از مخزن دیافراگمی استفاده گردد تا امکان عمر مفید پمپ ها افزایش یابد؛ هر چند این وظیفه را می توان به پمپ جوکی نیز محول نمود تا مصارف کوچک را پاسخگو باشد اما به دلایلی که ذکر شد، ترکیبی از پمپ جوکی و مخزن دیافراگمی، توصیه می-گردد که باعث جلوگیری از روشن و خاموش شدن های مکرر پمپ های اصلی گردد.

انتخاب صحیح مخزن دیافراگمی در بوسترپمپ آتش نشانی نیازمند محاسبات برمبنای تعداد دفعات خاموش و روشن شدن در بازه زمانی مشخص و همچنین پیش فرض های کارخانه تولید کننده است.

مخزن دیافراگمی

پرشرسوئیچ

برای اینکه مقدار محدوده فشار مجاز کاری بوسترپمپ را معین کنیم، از پرشر سوئیچ استفاده می نمائیم. هر پرشرسوییچ شامل کران بالا و پایین است که به تابلوی برق یک پمپ متصل می-شود. در بوسترپمپ آتش نشانی با رسیدن فشار کلکتور خروجی به حد بالای پرشرسوییچ کارکرد پمپ مربوطه متوقف می شود و با رسیدن فشار کلکتور خروجی به حد پایین پرشرسوییچ، کارکرد پمپ مربوطه شروع خواهد شد.

مانومتر

در بوستر پمپ آتش نشانی برای اندازه گیری فشار ورودی بوسترپمپ، فشار خروجی بوسترپمپ و فشار تک تک پمپ ها از مانومتر استفاده می شود. مانومترها فشار استاتیکی داخل لوله را اندازه گیری می کنند و در زمانی که هیچگونه مصرفی در سیستم نباشد، فشار استاتیک در تمامی بخش های یک طبقه ( با یک کد ارتفاعی در سیستم لوله کشی) یکسان خواهد بود.

اتصالات، تبدیل ها و فلنج ها

برای اتصال قطعات مختلف بوسترپمپ به یکدیگر از اتصالات و فلنج ها استفاده می شود که بنابر نوع و حجم بوسترپمپ از اتصالات و فلنج های جوشی، رزوه ای یا شیاری استفاده می شود.

نمونه فلنچ گلودار

شاسی

پمپ ها و الکتروموتورها باید روی یک شاسی مناسب قرار گیرند تا از ارتعاش و حرکت آنها جلوگیری کند. مقاومت شاسی و نوع آن بستگی به وزن و حجم الکتروموتورها و پمپ های مصرفی در بوسترپمپ دارد. درصورت عدم بالانس شاسی و عدم توازن نیروهای به وجود آمده ناشی از ارتعاش سیستم، نیروی زیادی به پوسته پمپ و همچنین اجزای مختلف بوسترپمپ وارد می شود و باعث بروز خطاهای جبران ناپذیری خواهد شد.

پمپ زمینی به همراه شاسی

کوپلینگ

کوپلینگ ها حرکت دورانی موتور را به شفت پمپ منتقل کرده و باعث چرخش شفت و پروانه می شود. قبل از اتصال کوپلینگ شفت پمپ و موتور، باید از هم محور بودن این دو اطمینان حاصل کرد. هم راستا نبودن محور ها به سه طریق اتفاق می افتد:

 • عدم هم راستایی به صورت جابه جایی محوری
 • عدم هم راستایی زاویه ای
 • ترکیب در حالت قبلی.

کوپلینگ های انعطاف پذیر تا اندازه ای قادر به جبران نا هم راستایی ما بین شفت پمپ و الکتروموتور می باشند.

جهت مشاوره در خرید یا استعلام قیمت سیستم بوسترپمپ آتش نشانی با شماره ۰۲۱-۴۴۲۷۷۵۵۳-۶ داخلی ۱۱۱ تماس حاصل نمائید.

تعیین مشخصات بوسترپمپ آتش نشانی

قبل از هرچیزی مهندسان و طراحان عزیز باید توجه داشته باشند که برای محاسبه اجزای مختلف سیستم بوسترپمپ باید از محاسبات هیدورلیکی استفاده کنند.

این محاسبات به طراح اجازه میدهد ضمن کاهش هزینه های اجرایی و تجهیزات، کارآیی سیستم اسپرینکلر نیز افزایش یابد و با اطمینان بیشتری نسبت به عملکرد سیستم بوسترپمپ آتش نشانی که مسئولیت محافظت از جان افراد را دارد گزارشات تهیه شود. برای محاسبه پمپ های آتش نشانی به دو مولفه هد و دبی نیاز داریم و سنجش و انتخاب بوسترپمپ آتش نشانی براساس توان الکتریکی الکتروموتور (کیلووات، اسب بخار و …) غیراصولی است.

در ادامه قصد داریم تا با تعیین این دو مولفه آشنایی مختصری داشته باشیم اما علاقمندان توجه داشته باشند محاسبات هیدرولیکی همواره بر روش های گفته شده در ادامه، اولویت داشته و فقط جهت آشنایی مخاطبان این مطالب نگارش شده است.

ما در شرکت ایمن گستر تهران پویا با سابقه چند ساله در طراحی به روش محاسبات هیدرولیکی توانسته ایم تجربه خوبی در طراحی و اجرای سیستم اطفا حریق بدست آوریم. این تجربه، حاصل استفاده از دانش متخصصین و نخبگان دانشگاهی و صنعتی و همچنین همکاری با کارفرمایان خوش نام در سراسر ایران صورت گرفته است. شما را به دیدن بخش کوچکی از هزاران پروژه انجام شده توسط شرکت ایمن گستر تهران پویا دعوت میکنیم.

الف) دبی
میزان حجم جریان عبوری در واحد زمان، دبی تعریف می شود. برای تصرف های مختلف که بر اساس نوع کاربری، ارتفاع و مساحت زیربنا تعیین می شود، میزان دبی مورد نیاز بوسترپمپ آتش نشانی در سیستم های ایمنی حریق (اطفای اسپرینکلر از نوع ترکیبی لوله تر) به صورت زیر تعیین می گردد:

پمپ

پمپ

حداقل ظرفیت آبدهی پمپ آب آتش نشانی برای ساختمان های کلاس S1 و S2 باید برابر با دبی مورد نیاز سیستم اسپرینکلر و برای ساختمان های کلاس S3 باید برابر با جمع دبی سیستم اسپرینکلر با سیستم لوله ایستاده کلاس چهار در نظر گرفته شود.
در کاربری های جداسازی نشده، ناحیه خطر (کم خطر، خطر معمولی گروه یک یا …) به این صورت تعیین می شود که اولویت با سختگیرانه ترین ناحیه خطر یا بالاترین میزان خطر می باشد. در کاربری های جداسازی شده، می توان براساس هر ناحیه خطر سیستم اسپرینکلر را مورد ارزیابی قرار داد. پس از انتخاب ناحیه طراحی در هر کاربری، بیشترین میزان دبی انتخاب می شود.
یکی از روش های محاسبه دبی بوسترپمپ آتش نشانی برای ناحیه خطر (در محاسبات هیدرولیک) استفاده از روش “مساحت/چگالی” است که در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.:

چگالی

محور قائم، مساحت ناحیه طراحی در هر ناحیه خطر می باشد. محور افقی، چگالی دبی (دبی تقسیم بر مساحت) است. خطوط پررنگ برای هر ناحیه خطر مشخص کننده حق انتخاب هایی است که برای یک پمپ می توان داشت. به عنوان مثال برای یک کاربری کم خطر با مساحت ناحیه طراحی ۱۵۰۰ فوت مربع (یا ۱۳۹ مترمربع) چگالی دبی برابر با ۰٫۱ gpm/ft2 است. از حاصلضرب دو عدد چگالی و مساحت ناحیه طراحی مقدار دبی برای پمپ مورد نظر (۱۵۰ gpm) بدست می آید.
دبی مورد نیاز سیستم لوله ایستاده کلاس چهار برابر با ۱۰۰ gpm می باشد که در ساختمان های گروه S3 مجموع مقداری که از جدول بالا بدست می آید و این مقدار باید درنظر گرفته شود.

ب) هد
الکتروپمپ های بوسترپمپ آتش نشانی باید به گونه ای انتخاب شوند تا در هر زمان آب مورد نیاز با فشار لازم در خروجی بالاترین وسیله اطفای حریق وجود داشته باشد. حداقل فشار سیستم اسپرینکلر برای دورترین مصرف کننده اسپرینکلر ۰٫۵ bar و حداقل فشار لازم برای سیستم لوله ایستاده در دورترین مصرف کننده در کلاس S1 و S2 برابر با ۲ bar و در کلاس S3 برابر با ۴ bar می باشد.

بهترین راه محاسبه فشار مورد نیاز در بوسترپمپ آتش نشانی استفاده از نرم افزارهای هیدرولیک می باشد که خروجی مورد تائید دارند. اما برای محاسبه سرانگشتی جهت تعیین فشار در نقطه عملکرد پمپ می توان از رابطه زیر استفاده کرد:

P_T=P_1+P_2+P_3

P1: افت فشار ناشی از اصطکاک و اتصالات (برحسب متر). طول L برابر با طولانی ترین مسیر لوله کشی از پمپ تا دورترین مصرف کننده می باشد.

P_1=0.06*L

P2: حداقل فشار لازم برای دورترین مصرف کننده سیستم اسپرینکلر و لوله ایستاده (برحسب متر)
P3: ارتفاع از محل قرارگیری بوسترپمپ تا سقف بالاترین طبقه ای که سیستم اسپرینکلر و لوله ایستاده نصب شده است (برحسب متر).

حل یک مثال برای تعیین بوستر پمپ آتش نشانی به صورت سرانگشتی

ساختمانی با ۷ طبقه تجاری بالاتر از تراز خیابان و ۳ طبقه پارکینگ پایین تر از تراز خیابان را در نظر بگیرید. ارتفاع هر طبقه (فاصله کف هر طبقه تا کف طبقه بالایی) برابر با ۳ متر می باشد و بوسترپمپ آتش نشانی در طبقه زیرزمین سوم نصب می شود. مطلوب است تعیین دبی و هد بوسترپمپ آتش نشانی بصورت سرانگشتی محاسبه گردد.
با توجه به جدول ناحیه خطر که در بالاتر آورده شده است این ساختمان ناحیه خطر کلاس S3 دارد و باید محاسبات هیدرولیکی به همراه گزارش ارائه شود ولی در اینجا بصورت سرانگشتی محاسبه خواهیم کرد.
تصرف این ساختمان ترکیبی از تصرف تجاری و پارکینگ است و چون تصرف تجاری از نوع گروه خطر دوم است این گروه را انتخاب می کنیم (پارکینگ از نوع خطرمعمولی گروه یک است).

الف) تعیین دبی
از نمودار چگالی/ مساحت ناحیه طراحی را برابر با ۱۵۰۰ ft2 انتخاب می کنیم و چگالی دبی برابر با ۰٫۲ gpm/ft2 می باشد. حاصلضرب این دو عدد برابر با دبی سیستم اسپرینکلر می باشد.

Q_Sprinkler=1500*0.2=300 gpm
Q_Standpipe=100 gpm
Q_BoosterPump=100+300=400 gpm

ب) تعیین هد
ارتفاع پمپ تا بالاترین طبقه برابر با ۱۱ طبقه (۳ طبقه پارکینگ + ۱ طبقه همکف + ۷ طبقه تجاری) و هر طبقه ارتفاع ۳ متر است. بنابراین ارتفاع پمپ تا سقف بالاترین طبقه برابر با ۳۳ متر می باشد.

P_3=33 m

در کلاس خطر S3 حداقل فشار پشت جعبه هوزریل برابر با ۴ bar یا ۴۰ متر است. بنابراین:

P_2=40 m

بیشترین مسافت طول لوله کشی بستگی به نوع ساختمان دارد ولی به عنوان محاسبه سرانگشتی می توان طول کل لوله کشی را ۱٫۵ برابر ارتفاع پمپ تا بالاترین طبقه درنظر گرفت (فقط برای این مثال)

P_1=0.06*(1.5*33)≈۳ m

بنابراین فشار کل موردنیاز سیستم بوسترپمپ برابر است با:

P_Boosterpump=P_1+P_2+P_3=3+40+33=76 m