به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، غلامرضا عزیزی رئیس پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی، درخصوص این خبر گفت: وجود برخی استانداردهای جهانی و ملی در زمینه حفاظت و نگهداری از سوابق؛ پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را بر آن داشت تا در راستای انجام وظایف خود در تدوین و ارائه استانداردهای ملی مرتبط با حوزه مدیریت سوابق و مدارک، اقدام به تدوین استانداردهای ملی در این حوزه کند.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین حوزه‌های مرتبط با حفاظت و نگهداری از سوابق، حوزه حفاظت از سوابق در برابر آتش‌سوزی بود که برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۳ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مورد بحث قرار گرفت و ماحصل آن چاپ و انتشار استاندارد ملی ایران شماره ۱۸۰۴۳ با عنوان حفاظت از سوابق در برابر آتش‌سوزی بود.

عزیزی اضافه کرد: با توجه به موضوع به‌روزرسانی اطلاعات و استانداردهای مرتبط، سازمان‌های متولی استانداردسازی در دنیا در بازه‌های زمانی مشخص؛ اقدام به بازنگری و تجدیدنظر در محتوای منابع خود می‌کنند، که محتوای منبع برای تدوین استاندارد «حفاظت از سوابق در برابر آتش‌سوزی، استاندارد بین‌المللی NFPA ۲۳۲A بود که مطابق با همین رویه در سال ۲۰۱۷ در انجمن ملی حفاظت در برابر آتش‌سوزی مورد بازنگری قرار گرفت و پس از اعمال اصلاحات لازم، منتشر شد. بنابراین لازم بود که نسخه بومی‌سازی‌شده این استاندارد نیز مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

رئیس پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: به‌همین‌منظور، پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در راستای انجام وظایف خود، اقدام به تجدیدنظر این استاندارد کرد. بدین‌منظور، جلسات فنی تدوین این استاندارد در خرداد ماه و تیر ماه سال جاری با حضور نمایندگان و متخصصان سازمان آتش‌نشانی، کارشناسان سازمان ملی استاندارد، پژوهشگاه استاندارد ایران، فرهنگستان زبان و ادب فارسی و همچنین حضور مدیرکل حفاظت و نگهداری اسناد، مشاور اسناد ملی و ریاست و کارشناسان پژوهشکده اسناد و کارشناسان متخصص سایر ادارات کل، تشکیل شد.

عزیزی در پایان گفت: متن این استاندارد پس از بررسی و اعمال اصلاحات مورد نظر برای بررسی و تأیید نهایی برای سازمان ملی استاندارد ایران ارسال شده است.