اخذ تاییدیه سازمان آتش نشانی

گواهی سازمان آتش نشانی مبنی بر اجرای صحیح سیستم های ایمنی است که برای پایان کار ساختمان و یا تمدید مجوز واحد صنفی مربوطه مورد نیاز است.شرکت ایمن گستر تهران پویا در زمینه اخذ تائیدیه ایمنی و آتش نشانی خدمات زیر را ارائه مینماید:

 • اخذ تائیدیه ساختمان جهت تغییر کاربری از مسکونی به اداری
 • اخذ تائیدیه انواع واحدهای خدمات درمانی و مراکز پزشکی جهت تمدید مجوز
 • اخذ تائیدیه واحدهای تجاری (بصورت تک واحدی و چند واحدی)
 • اخذ تائیدیه انواع سوله های صنعتی و انباری
 • اخذ تائیدیه انواع پروژه های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و … .

جهت درخواست مشاوره یا بازدید رایگان از پروژه با شماره 91005125-021 تماس بگیرید.

دستورالعمل آتش نشانی ساختمان

هر ساختمانی که در سازمان آتش نشانی دارای پرونده باشد دارای دستورالعمل ایمنی و آتش نشانی نیز میباشد. اهمیت این دستورالعمل به لازم الاجرایی بودن آن است بدین منظور که موارد ذکر شده در دستورالعمل باید تماما اجرا و رعایت گردد و در صورت عدم توانایی در اجرا، مراحل اخذ تائیدیه آتش نشانی با مشکل روبرو خواهد شد. برطبق این دستورالعمل ساختمانها مستلزم به رعایت قوانین و استانداردهای لازم برایساختمان سازی و مقررات ایمنی میشوند. همچنین دستورالعمل به مشاوران آتش نشانی کمک میکند تا سیستمهای ایمنی را براساس مشخصات پروژه تعبیه کنند و از طراحی یا درنظر گرفتن موارد غیرضروری خودداری کنند.

البته لازم به ذکر است این دستورالعمل شامل دو موضوع کلی است:

یکی نکات کلی ایمنی که باید رعایت گردد و دومی نکات لازم الاجرا که اشاره به سیستمهای ایمنی (علی الخصوص سیستم های اطفا حریق و اگزاست و تهویه پارکینگها) دارد.

اخذ تائیدیه سازمان آتش نشانی به چه معناست؟

پس از اجرای دستورالعمل ایمنی و نظارت بر انجام آن توسط شرکت مشاور آتش نشانی، بازدید از ساختمان در دستور کار قسمت معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی قرار میگیرد و کارشناسان مربوطه پاسخ نهایی خود را به شرکت مشاور آتش نشانی اعلام مینماید. با این تائیدیه، سازمان آتش نشانی تائید میکند که ساختمان مورد نظر از جنبه ایمنی مورد تائید قرار گرفته است و میتواند جهت دریافت پایان کار ساختمان اقدام نماید. به دلیل همراهی کامل شرکت مشاور آتش نشانی از طراحی نقشه های فاز ۱تا اخذ تاییدیه آتش نشانی، میتوان اخذ تائیدیه ایمنی را کارنامه عملکرد شرکت مشاور آتش نشانی و آغاز تعهد برای تعمیرات و نگهداری دانست که جزو مهمترین فرآیندها در دریافت گواهی پایان کار ساختمان است.

کارشناسان شرکت ایمن گستر تهران پویا در تلاشند تا هرگونه سوال یا ابهام شما در رابطه با اخذ تائیدیه آتش نشانی برطرف شود. جهت اخذ تائیدیه آتشنشانی و یا دریافت راهکارهای اساسی با شماره 91005125-021 تماس بگیرید.

مراحل اخذ تائیدیه آتش نشانی

کارفرمایان گرامی برای مشاوره و بهبود روند اخذ تائیدیه آتش نشانی باید در مراحل ابتدایی ساخت و ساز پروژه به مراکز دفتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه نموده و نسبت به معرفی شرکت مشاور آتش نشانی اقدام نمایند. دراین مرحله کارفرمایان باید با شرکت های مشاور آتش نشانی و شرکت های ارائه دهنده خدمات و استانداردهای ایمنی آتش نشانی مشاوره کرده و نسبت به عقد قرارداد مشاوره خدمات ایمنی و آتش نشانی اقدام نمایند.

به دلیل مهم بودن انتخاب شرکت مشاور آتش نشانی کارفرمایان باید با شرکتهایارائه دهنده خدمات واستانداردهای آتش نشانی صحبت کرده و از آنها مشاوره های لازم را دریافت نمایند.

کارفرمایان عزیز توجه داشته باشند که سه فاکتور مهم برای یک شرکت مشاور آتش نشانی از اهمیت ویژهای برخوردار است:

 • رضایت مشتریان سابق و کارفرمایان در حال همکاری
 • تسلط بر قوانین و ضوابط سازمان آتش نشانی بطور علمی
 • پیگیری و رسیدگی منظم به احوالات پروژه

کدام ساختمانها نسبت به دریافت مجوز آتش نشانی اقدام کنند؟

طبق مقررات شهرسازی تمامی ساختمانها باید نسبت به ایمن سازی و اخذ تاییدیه از سازمان اتش نشانی اقدام نمایند. ولی در شهر های مختلف بنا بر ضوابط و مقررات شهرداری و سازمان آتش نشانی آن شهر ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد.برای دریافت این تاییدیه باید قبل از دریافت پایانکار از سوی شهرداری،نسبت به دریافت و اخذ تاییدیه از سازمان آتش نشانی اقدام نمایند.

دراین ساختمان ها بر اساس نوع کاربری( مسکونی،اداری یا تجاری بودن آنها ) باید استاندارد های لازم رعایت شود.برای ساختمانها با کاربری های مختلف این استاندارد ها شامل رعایت نمودن ضوابط ایمنی در معماری،سیستمهای اعلام و اطفا حریق و سیستم اگزاست میباشد که قبل از دریافت پایان کار تمام موارد انجام شده توسط کارشناسان سازمان آتش نشانی مورد بررسی قرار میگیرد و این سازمان نسبت به صدور تاییدیه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

مدارک لازم جهت اخذ تائیدیه آتش نشانی

برای اجرای پروژه های ایمنی در ساختمان مالکین ساختمان و کارفرمایان باید مدارک زیر را برای شروع فرآیند ایمن سازی و دریافت دستورالعمل های لازم به شرکت های مشاور ارائه دهند. این مدارک شامل موارد زیر میباشند:

 • اصل و کپی سند مالکیت ساختمان
 • اصل و کپی کارت ملی مالک و یا کارفرما
 • نقشه های فاز ۱ساختمان
 • فیش پرداخت عوارض مربوطه
 • تنظیم قرار مشاوره و اجرا با شرکت مجری ایمنی

در هنگام عقد قرارداد با شرکت مجری باید حتما در فرم تعیین شرکت مجری،طبق دستورالعمل سازمان آتش نشانی،فعالیت شرکت مجری در فرآیند ایمن سازی به صورت کامل مشخص شود چرا که ممکن است فعالیت های ایمن سازی ساختمان توسط چند شرکت صورت گرفته باشد.

مدت اعتبار تائیدیه آتش نشانی

تائیدیه صادر شده از سوی سازمان آتش نشانی دارای اعتبار موقت جهت دریافت پایان کار از شهرداری میباشد فلذا درصورتی که مالکین یا کارفرمایان نتوانند در موعد مقرر (بین ۶ ماه تا یک سال) گواهی پایان کار خود را اخذ کنند باید اقدام به درخواست تائید مجدد نمایند.

چنانچه مهلت اعتبار تائیدیه آتش نشانی پروژه به اتمام رسیده است جهت درخواست بازدید مجدد آتش نشانی با شماره 91005125-021 تماس بگیرید.