ماشین آتش نشانی

به گزارش شرکت ایمن گستر تهران پویا به نقل از ایسنا، از حدود ۱۰ روز پیش سازمان آتش نشانی تهران به‌طور مستقیم وارد اقدامات مقابله‌ای با کروناویروس در سطح شهر شده است و در این راستا با حضور آتش‌نشانان اقدام به ضدعفونی کردن معابر و فضاهای عمومی کرد.

با توجه به گستردگی شهر تهران و نیازی که برای ضدعفونی کردن روزانه شهر تهران وجود دارد، عوامل فنی خودرویی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اقدام به طراحی خودرویی منحصر به‌فرد کردند که خاص ضدعفونی کردن معابر باشد.

دستگاهی به طول پنج متر با مخزن ۲۰۰۰ لیتری در قسمت عقب جرثقیل آتش نشانی قرار گرفته و با استفاده از پمپ‌ها و موتورهای تقویت کننده، امکان پاشیدن مواد ضدعفونی کننده تا فاصله ۱۰ متر از هر سمت خودرو و ارتفاع چهار متر را داراست.

فعالیت این خودرو برابر با فعالیت ۶۰ آتش نشان است و در معابر عریض کاربرد دارد. به‌طوری‌که خروجی آن بین ۶۰ تا ۱۲۰ لیتر متغیر است و می‌تواند مسافتی مانند میدان انقلاب تا خیابان آزادی را در عرض ۲۰ دقیقه ضدعفونی کند.

گروهی از مهندسان فنی خودرویی سازمان آتش نشانی تهران در حال تجهیز چند خودروی دیگر هستند و امیدوارم که تا پایان هفته این خودروها نیز وارد چرخه صدعفونی معابر در تهران شوند.

همزمان آتش‌نشانان نیز با استفاده از مخازن ۳۰ لیتری و دستگاه‌های مه پاش دستی اقدام به ضدعفونی روزانه معابر در پایتخت می‌کنند.

ملکی درپاسخ به این پرسش که آیا مشابه این خودرو در جهان نیز وجود دارد یا خیر، اظهارکرد: ممکن است موارد مشابهی وجود داشته باشد اما این خودرو کاملا ابداع مهندسان آتش نشانی است و در ساختش از موارد مشابهی ایده‌برداری نشده است.