آتش سوزی در مخزن گاز این شهر به دلیل بی توجهی رخ داده است که پس از ۳ ساعت تلاش آتش نشانان و ارتش در غرب این کشور مهار شده است.

رسانه‌های افغانستان نیز از هرات گزارش داده اند که ۱۰ تانکر حامل گاز مایع امروز زمانی آتش گرفت که یک تانکر گاز هنگام تخلیه آتش گرفت و بعد از آن آتش به سرعت به تانکرهای دیگر سرایت کرد.

این آتش سوزی امروز در حالی رخ داد که مرز اسلام قلعه با جمهوری اسلام ایران و تورغندی با کشور ترکمنستان طی یک هفته گذشته به دلیل اعتراض رانندگان خسارت دیده از آتش سوزی ۲۵ بهمن ماه همچنان مسدود است و باعث افزایش ۳۵ درصدی قیمت های سوخت در هرات شده است.

اکنون مسئولان اتاق تجارت در هرات می گویند که اگر به این وضعیت پایان داده نشود، مردم و بازرگانان با گذشت هر روز متحمل خسارات مالی بیشتری خواهند شد.

«لطیف قناویزیان» معاون اتاق تجارت هرات هشدار داد که اگر این هفته نیز این مسیرها مسدود بماند فاجعه اقتصادی دیگر در این منطقه رخ خواهد داد و در عین حال از دولت و رانندگان می خواهد که این مشکل را هرچه زودتر حل کنند.

به گفته قناویزیان کارخانه‌های تولیدی و صنعتی در هرات مواد خام لازم را ندارند و در این مسیر با چالش‌های جدی مواجه شده اند تا جایی که تا ۸۰ درصد آنها حتی در حال تعطیل شدن نیز هستند.

وی همچنین هشدار داد که ادامه این وضعیت قرارداد های تجارت بین المللی را در افغانستان زیر سوال می برد.

احمد سعید عظمی‌یان یکی از اعضای اتاق تجارت هرات هم می گوید که طی یک هفته گذشته هیچ کامیون باربری از تورغندی و اسلام قلعه وارد هرات نشده است و اگر دولت به این وضعیت رسیدگی و آنرا پایان ندهد کشور را با بحران اقتصادی مواجه می سازد.

بصیر آرین، نماینده معترضان در اسلام قلعه و تورغندی گفته است که در آتش سوزی بزرگ اسلام قلعه یکهزار و ۲۵۴ کامیون تریلی دار و خودرو به ارزش ۵۰ میلیون دلار در آتش سوخته است و دولت تاکنون توجهی به خسارت های واردبه آن نکرده است.

وی انتقاد می کند که یک ماه از زمان بررسی هیأت دولتی که از کابل برای تحقیق آمده بودند، می گذرد اما تاکنون هیچ کمکی به آنها صورت نگرفته است.

اما استاندار هرات گفت که آنها خسارات وارده را بررسی کرده و پیشنهادات خود را با دولت مرکزی در میان گذاشته اند اما تصمیم نهایی را باید دولت مرکزی بگیرد.

رئیس جمهوری افغانستان مسئولیت بررسی این رویداد بزرگ را برعهده امرالله صالح معاون اول خود گذاشته بود و وی گفته بود که پس از بررسی راه حلی در نظر گرفته خواهد شد اما تاکنون وی نیز دراین باره اظهار نظری کرده است.

در ۲۵ اسفند ماه سال گذشته بود که در مرز اسلام قلعه با جمهوری اسلامی ایران آتش سوزی بزرگی به وقوع پیوست و در آن هزاران کامیون و خودرو در آتش سوختند. بال وجود اینکه آتش نشانان جمهوری اسلامی ایران موفق شده بودند جلوی آتش سوزی بیشتر را در این حادثه بگیرند اما تاکنون که حدود نزدیک به دو ماه از آن حادثه می گذرد روند انتقالات و تجارت بین دو کشور به حالت عادی برنگشته است.